02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

اخذ به شفعه|وکیل پایه یک دادگستری

1 1 1 1 1

مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري

ماده ۸۰۸: هر گاه مال غيرمنقول قابل تقسيمي، بين دو نفر مشترک باشد و يکي از دو شريک، حصه‌ي خود را به قصد بيع به شخص ثالثي منتقل کند شريک ديگر حق دارد قيمتي را که مشتري داده است به او بدهد و حصه‌ي مبيعه را تملک کند. اين حق را حق شفعه و صاحب آن را شفيع مي‌گويند.
ماده ۸۰۹: هر گاه بنا و درخت بدون زمين فروخته شود حق شفعه نخواهد بود.
ماده ۸۱۰: اگر ملک دو نفر در ممر يا مجري مشترک باشد و يکي از آن‌ها ملک خود را با حق ممر يا مجري بفروشد ديگري حق شفعه دارد اگر چه در خود ملک، مشاعاً شريک نباشد ولي اگر ملک را بدون ممر يا مجري بفروشد ديگري حق شفعه ندارد.
ماده ۸۱۱: اگر حصه‌ي يکي از دو شريک، وقف باشد متولي يا موقوف‌عليهم حق شفعه ندارد.
ماده ۸۱۲: اگر مبيع، متعدد بوده و بعض آن قابل شفعه و بعض ديگر قابل شفعه نباشد حق شفعه را مي‌توان نسبت به بعضي که قابل شفعه است به قدر حصه‌ي آن بعض از ثمن اجرا نمود.
ماده ۸۱۳: در بيع فاسد، حق شفعه نيست.
ماده ۸۱۴: خياري بودن بيع مانع از اخذ به شفعه نيست.
ماده ۸۱۵: حق شفعه را نمي‌توان فقط نسبت به يک قسمت از مبيع اجرا نمود. صاحب حق مزبور يا بايد از آن صرف نظر کند يا نسبت به تمام مبيع اجرا نمايد.
ماده ۸۱۶: اخذ به شفعه، هر معامله‌اي را که مشتري قبل از آن و بعد از عقد بيع نسبت به مورد شفعه نموده باشد، باطل مي‌نمايد.
ماده ۸۱۷: در مقابل شريکي که به حق شفعه تملک مي‌کند مشتري ضامن درک است نه بايع ليکن اگر در موقع اخذ به شفعه مورد شفعه هنوز به تصرف مشتري داده نشده باشد شفيع حق رجوع به مشتري نخواهد داشت.
ماده ۸۱۸: مشتري نسبت به عيب و خرابي و تلفي که قبل از اخذ به شفعه در يد او حادث شده باشد ضامن نيست و همچنين است بعداز اخذ به شفعه و مطالبه، در صورتي که تعدي يا تفريط نکرده باشد.
ماده ۸۱۹: نماآتي که قبل از اخذ به شفعه در مبيع حاصل مي‌شود در صورتي که منفصل باشد مال مشتري و در صورتي که متصل باشد مال شفيع است ولي مشتري مي‌تواند بنايي را که کرده يا درختي را که کاشته قلع کند.
ماده ۸۲۰: هر گاه معلوم شود که مبيع، حين‌البيع معيوب بوده و مشتري ارش گرفته است شفيع در موقع اخذ به شفعه مقدار ارش را از ثمن کسر مي‌گذارد. حقوق مشتري در مقابل بايع راجع به درک مبيع همان است که در ضمن عقد بيع، مذکور شده است.
ماده ۸۲۱: حق شفعه فوري است.
ماده ۸۲۲: حق شفعه قابل اسقاط است و اسقاط آن به هر چيزي که دلالت بر صرف نظر کردن از حق مزبور نمايد واقع مي‌شود.
ماده ۸۲۳: حق شفعه بعد از موت شفيع به وارث يا وراث او منتقل مي‌شود.
ماده ۸۲۴: هر گاه يک يا چند نفر از وراث، حق خود را اسقاط کند باقي وراث نمي‌توانند آن را فقط نسبت به سهم خود اجرا نمايند و بايد يا از آن صرف نظر کنند يا نسبت به تمام مبيع اجرا نمايند.

 

صداي وکيل پاسخ دهنده به سوالات حقوقي شما و ارائه دهنده مشاوره رايگان توسط وکيل دادگستري

توجه: هشدار سوء استفاده از نام و اعتبار «صدای وکیل»!

با توجه به سوء استفاده برخی از وبسایت ها از نام و اعتبار «صدای وکیل»، به کلیه بازدیدکنندگان و کاربران اعلام می کنیم، «صدای وکیل» فعالیت رسمی و قانونی خود را تنها در بستر وبسایت sedayevakil.com انجام می دهد و زیر مجموعه مجموعه حقوقی صدف با نظارت وکیل دادگستری آقای علی مهاجری میباشد.
از آنجا که خدمات «صدای وکیل» در این وبسایت رایگان ارائه می شود، از شما عزیزان خواهشمندیم هیچ مبلغی بابت مشاوره به وبسایت های که از نام صدای وکیل استفاده می کنند پرداخت ننمایید.
لازم به ذکرست روزانه صدها مراجعه کننده با استفاده از خدمات رایگان ما (پاسخگویی تلفنی به سوالات حقوقی) راهنمایی می شوند و ما بر این باوریم که با راهنمایی خود بتوانیم قدم کوچکی برای رفع مشکلات حقوقی شما در هر نقطه از ایران باشیم.
این نوید را هم می دهیم که درصدد تعقیب و پیگرد قضایی سوء استفاده کنندگان و عاملان این موضوع و ایجاد بستری امن برای شما همراهان صدای وکیل هستیم.

 

 

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 60هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید