02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

دستور موقت

مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري

تعریف:

دستور موقت نهادی است که دادگاه در اموری که تعیین تکلیف در آن فوریت دارد، اقدام به صدور آن می نماید تا به این وسیله زمینه ی اجرای بهتر حکم و جلوگیری از ضرر خواهان را فراهم نمایند.

منظور از فوریت

دادگاه زمانی فوریت را احراز می کند که اگر درخواست دستور موقت قبل از رسیدگی ماهوی به اصل دعوا پذیرفته نشود، به متقاضی دستور، خسارتی خطیر و غیرقابل جبران که فوری یا قریب الوقوع است وارد خواهد شد. دادگاه صالح

دادگاه صالح برای رسیدگی به درخواست دستور موقت، همان دادگاه رسیدگی کننده به اصل دعواست و درصورتیکه دادخواستی برای اصل دعوا ارائه نشده باشد دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد به درخواست دستور موقت رسیدگی خواهد کرد و هرگاه موضوع درخواست دستور موقت در مقر دادگاهی غیراز دادگاه های یاد شده باشد، درخواست از آن دادگاه به عمل می آید، اگرچه صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را نداشته باشد.

زمان تقاضای دستور موقت

به دلالت مواد ۳۱۱ و ۳۱۸ قانون آیین دادرسی مدنی، دستور موقت می تواند ضمن دادخواست راجع به اصل دعوا، پس از اقامه دعوا و یا پیش از تقدیم دادخواست نسبت به اصل دعوا درخواست شود.

نکته ‼️

هرگاه دستور موقت پیش از اقامه دعوا درخواست و صادر شود ذی نفع باید حداکثر ظرف بیست روز از تاریخ صدور دستور موقت، اصل دعوا را در دادگاه صالح اقامه نموده و گواهی تقدیم دادخواست را به دادگاهی که دستور موقت صادر نموده تسلیم نماید.

نکته ‼️

از آنجا که اجرای قرار دستور موقت معمولا خساراتی را به طرفی که علیه او صادر و اجرا شده وارد می نماید، قانون گذار ذی نفع را مکلف نموده تا پیش از گرفتن دستور موقت، تامین دهد تا راهی برای جبران خسارات احتمالی ناشی از اجرای دستور موقت وجود داشته باشد. میزان تامین و مهلت پرداخت آن به نظر دادگاه واگذار شده است.

پایان دستور موقت

گرچه اجرای دستور موقت یکی از شقوق پایان یافتن آن شمرده می شود، افزون بر آن، دستور موقت در یکی از موارد زیر نیز پایان می یابد:

مرتفع شدن جهتی که موجب دستور موقت بوده است

دادن تامین از سوی طرف مقابل (طرفی که دستور علیه اوست)

اقامه نکردن دعوا در مهلت مقرر در موارد منصوص

فسخ قرار

شکست ذی نفع در دعوا

استرداد دادخواست، دعوا یا انصراف کلی از دعوا

صداي وکيل پاسخ دهنده به سوالات حقوقي شما و ارائه دهنده مشاوره رايگان توسط وکيل دادگستري

توجه: هشدار سوء استفاده از نام و اعتبار «صدای وکیل»!

با توجه به سوء استفاده برخی از وبسایت ها از نام و اعتبار «صدای وکیل»، به کلیه بازدیدکنندگان و کاربران اعلام می کنیم، «صدای وکیل» فعالیت رسمی و قانونی خود را تنها در بستر وبسایت sedayevakil.com انجام می دهد و زیر مجموعه مجموعه حقوقی صدف با نظارت وکیل دادگستری آقای علی مهاجری میباشد.
از آنجا که خدمات «صدای وکیل» در این وبسایت رایگان ارائه می شود، از شما عزیزان خواهشمندیم هیچ مبلغی بابت مشاوره به وبسایت های که از نام صدای وکیل استفاده می کنند پرداخت ننمایید.
لازم به ذکرست روزانه صدها مراجعه کننده با استفاده از خدمات رایگان ما (پاسخگویی تلفنی به سوالات حقوقی) راهنمایی می شوند و ما بر این باوریم که با راهنمایی خود بتوانیم قدم کوچکی برای رفع مشکلات حقوقی شما در هر نقطه از ایران باشیم.
این نوید را هم می دهیم که درصدد تعقیب و پیگرد قضایی سوء استفاده کنندگان و عاملان این موضوع و ایجاد بستری امن برای شما همراهان صدای وکیل هستیم.

 

 

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : 16 الی 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 60هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید