02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

سهم‌الارث وراث طبقه دوم|وکیل پایه یک دادگستری

مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري

ماده ۹۱۶: هر گاه براي ميت و ارث طبقه اولي نباشد ترکه او به وارث طبقه ثانيه مي‌رسد.
ماده ۹۱۷: هر يک از وراث طبقه دوم اگر تنها باشد تمام ارث را مي‌برد و اگر متعدد باشند ترکه‌ي بين آن‌ها بر طبق مواد ذيل تقسيم مي‌شود.
ماده ۹۱۸: اگر ميت اخوه‌ي ابويني داشته باشد اخوه‌ي ابي ارث نمي‌برند. در صورت نبودن اخوه‌ي ابويني اخوه‌ي ابي حصه‌ي ارث آن‌ها را مي‌برند. اخوه‌ي ابويني و اخوه‌ي ابي هيچ کدام اخوه‌ي امي را از ارث محروم نمي‌کنند.
ماده ۹۱۹: اگر وراث ميت چند برادر ابويني يا چند برادر ابي يا چند خواهر ابويني يا چند خواهر ابي باشند ترکه بين آن‌ها بالسويه تقسيم مي‌شود.
ماده ۹۲۰: اگر وراث ميت چند برادر و خواهر ابويني يا چند برادر و خواهر ابي باشند حصه‌ي ذکور دو برابر اناث خواهد بود.
ماده ۹۲۱: اگر وراث چند برادر امي يا چند خواهر امي يا چند برادر و خواهر امي باشند ترکه بين آن‌ها بالسويه تقسيم مي‌شود.
ماده ۹۲۲: هر گاه اخوه‌ي ابويني و اخوه‌ي امي با هم باشند تقسيم به طريق ذيل مي‌شود:
اگر برادر يا خواهر امي يکي باشد سدس ترکه را مي‌برد و بقيه مال اخوه‌ي ابويني يا ابي است که به طريق مذکور در فوق تقسيم مي‌نمايند. اگر کلاله امي متعدد باشد ثلث ترکه به آن‌ها تعلق گرفته و بين خود بالسويه تقسيم مي‌کنند و بقيه مال اخوه‌ي ابويني يا ابي است که مطابق مقررات مذکور در فوق تقسيم مي‌نمايند.
ماده ۹۲۳: هر گاه ورثه، اجداد يا جدات باشد ترکه به طريق ذيل تقسيم مي‌شود:
اگر جد يا جده تنها باشد اعم از ابي يا امي تمام ترکه به او تعلق مي‌گيرد.
اگر اجداد و جدات متعدد باشند در صورتي که ابي باشند ذکور دو برابر اناث مي‌برد و اگر همه امي باشند بين آن‌ها بالسويه تقسيم مي‌گردد.
اگر جد يا جده ابي و جد يا جده امي با هم باشند ثلث ترکه به جد يا جده امي مي‌رسد و در صورت تعدد اجداد امي آن ثلث بين آن‌ها بالسويه تقسيم مي‌شود و دو ثلث ديگر به جد يا جده ابي مي‌رسد و در صورت تعدد، حصه‌ي ذکور از آن دو ثلث دو برابر حصه‌ي اناث خواهد بود.
ماده ۹۲۴: هر گاه ميت اجداد و کلاله با هم داشته باشد دو ثلث ترکه به وراثي مي‌رسد که از طرف پدر قرابت دارند و در تقسيم آن حصه‌ي ذکور دو برابر اناث خواهد بود و يک ثلث به وراثي مي‌رسد که از طرف مادر قرابت دارند و بين خود بالسويه تقسيم مي‌نمايند. ليکن اگر خويش مادري فقط يک برادر يا يک خواهر امي باشد فقط سدس ترکه به او تعلق خواهد گرفت.
ماده ۹۲۵: در تمام صور مذکوره در مواد فوق اگر براي ميت نه برادر باشد و نه خواهر، اولاد اخوه قائم‌مقام آن‌ها شده و با اجداد ارث مي‌برند در اين صورت تقسيم ارث نسبت به اولاد اخوه بر حسب نسل به عمل مي‌آيد: يعني هر نسل حصه کسي را مي‌برد که به واسطه‌ي او به ميت مي‌رسد بنابراين اولاد اخوه‌ي ابويني يا ابي حصه‌ي اخوه ابويني يا ابي تنها و اولاد کلاله امي حصه کلاله امي را مي‌برند. در تقسيم بين افراد يک نسل اگر اولاد اخوه‌ي ابويني يا ابي تنهاباشند ذکور دو برابر اناث مي‌برد و اگر از کلاله امي باشند بالسويه تقسيم مي‌کنند.
ماده ۹۲۶: در صورت اجتماع کلاله ابويني و ابي و امي، کلاله ابي ارث نمي‌برد.
ماده ۹۲۷: در تمام مواد مذکور در اين مبحث هر يک از زوجين که باشد فرض خود را از اصل ترکه مي‌برد و اين فرض عبارت است از نصف اصل ترکه براي زوج و ربع آن براي زوجه. متقربين به مادر هم اعم از اجداد يا کلاله فرض خود را از اصل ترکه مي‌برند. هر گاه به واسطه ورود زوج يا زوجه نقصي موجود گردد نقص بر کلاله ابويني يا ابي يا بر اجداد ابي وارد مي‌شود.

 

صداي وکيل پاسخ دهنده به سوالات حقوقي شما و ارائه دهنده مشاوره رايگان توسط وکيل دادگستري

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 15000 محدودیت حروف
متن شما باید بین 5 تا 15000 حرف باشد

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : 16 الی 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 60هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید