02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

پرداخت نفقه تا روز طلاق|وکیل طلاق|وکیل خانواده

1 1 1 1 1

مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري

هنگامي که دادگاه حکم به عدم سازش زوجين داده و طلاق صادر مي‌کند، به موجب ماده واحده قانون تعيين مدت اعتبار گواهي عدم امکان سازش مصوب 11/8/76 گواهي صادره از مراجع قضايي يا به عبارت ديگر راي طلاق، چنانچه ظرف مدت سه ماه از تاريخ ابلاغ به دفتر ثبت طلاق تسليم نشود، از اعتبار ساقط خواهد بود در صورتي که گواهي مذکور ظرف مدت مقرر جهت اجراي طلاق تسليم دفتر ثبت طلاق شود، سردفتر مکلف است به طرفين اعلام کند تا جهت اجراي صيغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حضور يابند، در صورت عدم حضور هر يک از طرفين در وقت مقرر، براي مرتبه دوم حداکثر ظرف مدت يک ماه دعوت و به صورت ذيل عمل خواهد شد.
الف) در صورت امتناع زوجه از حضور، زوج صيغه طلاق را جاري و پس از ثبت به وسيله دفترخانه به اطلاع زوجه رسانده مي‌شود.
ب) در صورت امتناع زوج(مرد) از حضور و اجراي طلاق، دفتر مراتب را تاييد و به دادگاه صادر کننده گواهي عدم امکان سازش اعلام مي‌دارد، دادگاه به درخواست زوجه، زوج را احضار و در صورت امتناع از حضور، با رعايت جهات شرعي صيغه طلاق را جاري و دستور ثبت و اعلام آن را به دفتر ثبت طلاق صادر مي‌کند.
ج) در صورتي که زوج به دفتر خانه مراجعه کند اما از اجراي صيغه طلاق خودداري نمايد مطابق بند(ب) عمل خواهد شد. همانگونه که ملاحظه مي‌شود، ماده واحده قانون تعيين مدت اعتبار گواهي عدم امکان سازش هم شامل طلاق از طرف (زوج) شوهر و هم طلاق از طرف (زوجه) زن مي‌شود فريت بند الف از آنجا که حل طلاق در قانون مدني به دست مرد سپرده شده و با شرايطي در اختيار زن است، شوهر مي‌تواند از صدور گواهي عدم امکان سازش از طرف يکي از دادگاه‌هاي خانواده به دفترخانه ثبت طلاق مراجعه کند.
در صورتي که زوجه(زن) براي اجراي صيغه طلاق در دفترخانه حاضر نشود، طبق بند الف قانون مذکور، سر دفتر 2 بار با ابلاغ قانوني از زوجه دعوت به عمل مي‌آورد. با توجه به تاريخ ابلاغ و عودت نسخه ثاني ابلاغيه زوجه به دفترخانه مدت زماني که حداقل يک ماه و حداکثر چند ماه است سپري مي‌شود.
با امکان نظر به مقررات عمومات قانون مدني در باب حقوق و تکاليف زوجين، زن در عقد دائم از حق نفقه برخوردار است، پس از طلاق نيز مي‌تواند طبق مواد 1106 و 1107 قانون مدني نفقه گذشته خود را تا روز ثبت طلاق که از آن تاريخ به بعد شرعا رابطه زوجيت قطع شده، مطالبه کند.
البته در طلاق يک‌طرفه از طرف مرد، زن تا پايان ايام عده طلاق رجعي از حق نفقه برخوردار است و دادگاه ميزان نفقه ايام عده را در طلاق رجعي ضمن دادنامه طلاق مشخص مي‌کند و اين مورد تنها اختصاص به طلاق رجعي يک‌طرفه از جانب شوهر دارد. در ساير طلاق‌ها زن در ايام عده از حق نفقه برخوردار نيست
در مورد بند ب قانون مذکور که ناظر به طلاق يک‌طرفه از ناحيه زوجه(زن) است، باز هم تشريفات اجراي طلاق از تاريخ صدور حکم قطعي طلاق تا زمان اجراي صيغه طلاق، مستلزم سپري شدن چند ماه است. البته اگر شوهر در دفترخانه حاضر شود، به محض قطعيت دادنامه، راي طلاق ثبت مي‌شود و در صورت عدم حضور، دفترخانه موظف به ارسال ابلاغيه در 2 نوبت به آدرس زوج است و اگر در اين مرحله نيز شوهر حاضر نشود، مراتب(يا دو موضوع) به دادگاه اعلام و مجددا دادگاه با ارسال اخطاريه شوهر را احضار مي‌کند و در صورت امتناع از حضور در نهايت صيغه جاري و ثبت مي‌شود. اين حق نظر به اين که زوجه در عقد دائم از حق نفقه برخوردار است، تا زمان ثبت طلاق و اجراي صيغه طلاق باقي است. در اين نوع از طلاق که غالبا از نوع طلاق خلع و با تشخيص عسر و حرج زوجه است، از حق نفقه برخوردار است و زن مي‌تواند پس از طلاق نسبت به مطالبه نفقه گذشته خود تا روز ثبت طلاق اقدام به تقديم دادخواست کند. مگر اينکه قبلا در طلاق توافقي و يا در خلع يک‌طرفه از ناحيه زن در خصوص نفقه زوجه تا زمان اجراي صيغه طلاق اتخاذ تصميم شده باشد.
بنابراين زن مي‌تواند نفقه گذشته خود را تا روز طلاق مطالبه کند. البته زن در صورتي استحقاق نفقه را خواهد داشت که اولا ازدواج با همسرش از نوع دائم باشد و ثانيا در تمکين همسرش بوده باشد. طبق ماده 1108 قانون مدني هرگاه زن بدون مانع مشروع از وظايف زوجيت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود. در صورت اختلاف، تشخيص استحقاق زن و يا عدم استحقاق نسبت به دريافت نفقه با دادگاه خواهد بود

 

صداي وکيل پاسخ دهنده به سوالات حقوقي شما و ارائه دهنده مشاوره رايگان توسط وکيل دادگستري

توجه: هشدار سوء استفاده از نام و اعتبار «صدای وکیل»!

با توجه به سوء استفاده برخی از وبسایت ها از نام و اعتبار «صدای وکیل»، به کلیه بازدیدکنندگان و کاربران اعلام می کنیم، «صدای وکیل» فعالیت رسمی و قانونی خود را تنها در بستر وبسایت sedayevakil.com انجام می دهد و زیر مجموعه مجموعه حقوقی صدف با نظارت وکیل دادگستری آقای علی مهاجری میباشد.
از آنجا که خدمات «صدای وکیل» در این وبسایت رایگان ارائه می شود، از شما عزیزان خواهشمندیم هیچ مبلغی بابت مشاوره به وبسایت های که از نام صدای وکیل استفاده می کنند پرداخت ننمایید.
لازم به ذکرست روزانه صدها مراجعه کننده با استفاده از خدمات رایگان ما (پاسخگویی تلفنی به سوالات حقوقی) راهنمایی می شوند و ما بر این باوریم که با راهنمایی خود بتوانیم قدم کوچکی برای رفع مشکلات حقوقی شما در هر نقطه از ایران باشیم.
این نوید را هم می دهیم که درصدد تعقیب و پیگرد قضایی سوء استفاده کنندگان و عاملان این موضوع و ایجاد بستری امن برای شما همراهان صدای وکیل هستیم.

 

 

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 60هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید