02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

موارد حقوقی خیانت در امانت - خیانت در امانت و قانون

صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311 

موارد حقوقی خیانت در امانت - خیانت در امانت و قانون

طرح پرونده کیفری که به کمک وکیل خیانت در امانت  می توان در اثبات حق کمک گرفت وقتی انجام می شود که بعد از سپردن امانتی به شخص امین، او از بازگشت آن خودداری نماید.

در آرای اصراری دیوان عالی موارد جرم خیانت در امانت آمده است که به دو مورد اشاره می کنیم:

” اگر جنسي به امين داده شود تا بفروشد و قيمت آن را به مالك جنس رد كند و امين پس از فروش در قيمت آن تصرف كند، چون در حقيقت قيمت آن جنس ضمن خود جنس در نزد او امانت قرار داده شده بوده بنابراين، اين تصاحب قيمت پس از فروش جرم مشمول ماده ٢٤١ قانون كيفرعمومي است.”

” كسي كه نسبت به ملكي امين باشد، نسبت به عوايد و منافع آن نيز امين محسوب شده و درصورتي كه حيف و ميل كرده باشد، مطابق ماده ٢٤١ قانون مجازات عمومي عملش جرم خواهد بود.”

از مواردی که جرم خیانت در امانت در عمل ارتکابی مشمول می شود این است که مورد امانت حتما باید به وسیله مالک یا وکیل قانونی او به امین سپرده شود و در غیر اینصورت اگر فردی شخصا مالی را به دست آورد، مرتکب خیانت در امانت نشده است ، ولی ممکن است این عمل مصداق سرقت یا کلاهبرداری باشد. به عبارتی ، اثبات جرم خیانت در امانت فرع بر سپرده شدن مال به امین است ، در نتیجه اگر امین فوت کرد و ورثه او مورد امانت را استعمال ، مفقود ، تصاحب کنند، مرتکب جرم خیانت در امانت نشده اند زیرا که مورد امانت به آنها سپرده نشده است و بالعکس ارتكاب رفتار خائنانه توسط امين حتي پس از فوت مودع يا پس از فروختن مال توسط سپارنده اصلي به ديگري هر چند كه به ضرر ورثه يا مالك جديد تمام مي‌شود، خيانت در امانت محسوب خواهد شد، ‌چراكه عنصر اساسي سپردن موجود بوده است.

سوالاتی که ممکن است به آن برخورد کنید:

اگر فرد امین فوت کند و ورثه وی مال مورد امانت را به نفع خود تصرف کند آیا مصداق خیانت در امانت است؟نظر قانون در این باره چیست؟

حقوقدانان در این مورد دو نظریه ارائه داده اند:

برخی از آنان بر این عقیده اند که: “اگر امین فوت کرده و ورثه او مال سپرده شده به امین را تصرف کنند مرتکب جرم خیانت در امانت نشده اند، زیرا که مال به آنها سپرده نشده بود” یا به عبارتی بر این عقیده اند که عنصر اساسی سپرده شدن در رابطه بین ورثه امین با مالک یا متصرف قانونی وجود ندارد.

برخی دیگر از حقوق دانان نظر بر این دارند که: “در مورد فوت امین که مال امانی در اختیار ورثه او قرار می گیرد، ورثه امین حکم خود امین را خواهند داشت و در صورت عالم بودن به امانت هرگاه آن را تصاحب کنند خائن محسوب می شوند.”

البته در این مورد به نظر می رسد قانون گذار می بایست برای رفع این نقص قانونی، ماده واحده جدیدی در مورد مسئولیت کیفری ورثه های فرد امین متوفی وضع کند که در آن هم عدالت و انصاف رعایت شود و هم اینکه موازین علم حقوق در نظر گرفته شود.

سوال بعدی به این صورت است که اگر مالک مورد امانت فوت کند و یا مالکیت مال را به دیگری واگذار نماید و امین نسبت به مال مورد امانت عمل خائنانه ای انجام دهد، آیا جرم خیانت در امانت انجام شده است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این عمل مصداق خیانت در امانت است و جرم محسوب می شود چرا که اصل سپرده شدن موجود بوده و با فوت مالک از بین نمی رود.

نحوه اثبات جرم خیانت در امانت
این جرم ، از جرایمی است که به سختی قابل اثبات است و به کمک وکیل خیانت در امانت در صورت نیاز به شرایط و دلایل کافی می باشد که در دادگاه قابل اثبات باشد. در اثبات این جرم تفاوتی نمی کند که مورد امانت منقول باشد یا غیر منقول به این صورت که قانون گذار توجهی به وجه ارزش اقتصادی موضوع جرم ندارد و حتی مواردی که قابل خرید و فروش در بازار هم نباشند در صورتی که امین از بازگشت آن به صاحب مال امتناع کند ، مصداق جرم خیانت در امانت است.

صدای وکیل مشاوره حقوقی - تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311 

 

توجه: هشدار سوء استفاده از نام و اعتبار «صدای وکیل»!

با توجه به سوء استفاده برخی از وبسایت ها از نام و اعتبار «صدای وکیل»، به کلیه بازدیدکنندگان و کاربران اعلام می کنیم، «صدای وکیل» فعالیت رسمی و قانونی خود را تنها در بستر وبسایت sedayevakil.com انجام می دهد و زیر مجموعه مجموعه حقوقی صدف با نظارت وکیل دادگستری آقای علی مهاجری میباشد.
از آنجا که خدمات «صدای وکیل» در این وبسایت رایگان ارائه می شود، از شما عزیزان خواهشمندیم هیچ مبلغی بابت مشاوره به وبسایت های که از نام صدای وکیل استفاده می کنند پرداخت ننمایید.
لازم به ذکرست روزانه صدها مراجعه کننده با استفاده از خدمات رایگان ما (پاسخگویی تلفنی به سوالات حقوقی) راهنمایی می شوند و ما بر این باوریم که با راهنمایی خود بتوانیم قدم کوچکی برای رفع مشکلات حقوقی شما در هر نقطه از ایران باشیم.
این نوید را هم می دهیم که درصدد تعقیب و پیگرد قضایی سوء استفاده کنندگان و عاملان این موضوع و ایجاد بستری امن برای شما همراهان صدای وکیل هستیم.

 

 

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 120 هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید