02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

مجازات مجرمان ضرب و جرح

 

مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري

چرا با گذشت شاکي خصوصي باز حکم عمومي اجرا مي گردد؟

در جرايمي مانند ضرب و جرح، علاوه بر جنبه خصوصي، اين جرم داراي جنبه عمومي نيز بوده و از ناحيه ارتکاب آن ضرر و زياني به جامعه مي رسد. به همين دليل است که حتي با گذشت شاکي خصوصي از شکايت خود، اجراي جنبه عمومي مجازات به قوت خود باقي مي ماند. اگر جرم جنبه عمومي هم داشته باشد و حبس بيش از ?? روز به آن تعلق گيرد، اين مجازات قابل تبديل به جزاي نقدي نيست و متهم يا محکوم عليه که حکم قطعي عليه او صادر شده، بايد تحمل کيفر کند.

آيا مجازات تخفيف هم دارد ؟

در فصل دوم از قانون مجازات اسلامي و در ماده ?? همان قانون بصراحت اعلام شده که دادگاه مي تواند در صورت احراز «جهات مخففه»، مجازات تعزيري يا بازدارنده را تخفيف دهد و يا به مجازات از نوع ديگري تبديل کند که مناسب حال متهم باشد. يک وکيل دادگستري در توصيف اين «جهات مخففه» مي گويد: گـذشـت شـاکـي يـا مـدعـي خـصوصي، اظهارات و راهنمايي هاي موثر متهم در شناختن شرکا و معاونان جرم و يا کشف اشيايي که از جرم تحصيل شده است، اوضاع و احوال خاصي که متهم تحت تاثير آنها مرتکب جرم شده از قبيل رفتار و گفتار تحريک آميز مجني عليه يا وجود انگيزه شرافتمندانه در ارتکاب جرم و اعلام متهم قبل از تعقيب و يا اقرار او در مرحله تحقيق که موثر در کشف جرم باشد مي تواند سبب تخفيف مجازات شود. اين وکيل دادگستري در توصيف برخي موارد تخفيف مجازات مي گويد: در زمينه وضع خاص متهم يا سابقه او مي توان به فردي اشاره کرد که مثلا سال ها مدير يک دبيرستان يا مدرسه بوده و فردي متشخص به نظر مي رسد. او ممکن است در يک دعواي خانوادگي آسيبي به همسر خود رسانده باشد. در چـنـيـن شرايطي حسن شهرت اجـتـمـاعـي او و ايـن کـه نـاخـواسته مرتکب جرم شده، مي تواند از سوي دادگــاه بــه عـامـلـي بـراي تـخـفـيـف مجازات تبديل شود. اقدام يا کوشش متهم به منظور تخفيف اثرات جرم و جبران زيان ناشي از آن نيز به اين معني است که مثلا فردي که همسرش را مورد ضرب و شتم قرار داده، پس از اين دعوا همسرش را براي مداوا به بيمارستان مي برد، اين مساله در تخفيف جرم از نظر دادگاه مهم است. در مورد گذشت شاکي نيز اين اتفاق تنها زماني مي تواند بيفتد که مرتکب جرم به خاطر دلجويي يا اخذ رضايت مجني عليه، اقدامي کند که شاکي نسبت به مرتکب اعلام گذشت نمايد. در مورد اوضاع و احوالي که متهم مرتکب جرم شده نيز اين سوال مطرح است که «آيا حالتي که سبب وقوع جرم شده مي تواند در تخفيف موثر باشد؟» پاسخ اين وکيل دادگستري به اين سوال اين گونه است: مطابق پيش بيني قانونگذار در باب تخفيف مجازات، گاهي رفتار و حرکات يا شعائر يا اعمال شاکي به اندازه اي تحريک آميز هست که مرتکب را در واقع براي ارتکاب جرم برمي انگيزد. ممکن است اين جرم در شرايطي صورت گيرد که هدف متهم از عمل مجرمانه، دفاع از شرافت خود باشد که اين موضوع مي تواند باعث شود تا قاضي رسيدگي کننده در تعيين مجازات نهايي براي متهم تخفيف قائل شود.

صداي وکيل پاسخ دهنده به سوالات حقوقي شما و ارائه دهنده مشاوره رايگان توسط وکيل دادگستري

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 15000 محدودیت حروف
متن شما باید بین 5 تا 15000 حرف باشد

توجه: هشدار سوء استفاده از نام و اعتبار «صدای وکیل»!

با توجه به سوء استفاده برخی از وبسایت ها از نام و اعتبار «صدای وکیل»، به کلیه بازدیدکنندگان و کاربران اعلام می کنیم، «صدای وکیل» فعالیت رسمی و قانونی خود را تنها در بستر وبسایت sedayevakil.com انجام می دهد و زیر مجموعه مجموعه حقوقی صدف با نظارت وکیل دادگستری آقای علی مهاجری میباشد.
از آنجا که خدمات «صدای وکیل» در این وبسایت رایگان ارائه می شود، از شما عزیزان خواهشمندیم هیچ مبلغی بابت مشاوره به وبسایت های که از نام صدای وکیل استفاده می کنند پرداخت ننمایید.
لازم به ذکرست روزانه صدها مراجعه کننده با استفاده از خدمات رایگان ما (پاسخگویی تلفنی به سوالات حقوقی) راهنمایی می شوند و ما بر این باوریم که با راهنمایی خود بتوانیم قدم کوچکی برای رفع مشکلات حقوقی شما در هر نقطه از ایران باشیم.
این نوید را هم می دهیم که درصدد تعقیب و پیگرد قضایی سوء استفاده کنندگان و عاملان این موضوع و ایجاد بستری امن برای شما همراهان صدای وکیل هستیم.

 

 

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : 16 الی 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 60هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید