02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

حق طلاق زن به خاطر ضرب و شتم مرد

 

مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري

از جمله مواردي که زن مي‏تواند در دادگاه اقامه دعوي و نيز شکايت نمايد همين مسأله کتک زدن از سوي زوج مي باشد آنچه مسلم است در قانون جزا، کتک‏ کاري جرم بوده و مجازات دارد و کسي که مورد ضرب و شتم قرار مي‏گيرد مي‏تواند به دادگاه مراجعه نمايد که پس از رسيدگيهاي معمول و تأييد پزشکي قانوني، مجرم به پرداخت ديه محکوم مي‏گردد.
توضيح اينکه ماده 1130 قانون مدني مي‏گويد: «در صورتي که دوام زوجيت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وي مي‏تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضاي طلاق کند، چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه مي‏تواند زوج را اجبار به طلاق نمايد و در صورتي که اجبار ميسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده مي‏شود؛» (مفاد ماده مزبور در تاريخ 8/10/1361 توسط کميسيون قضايي مجلس شوراي اسلامي به صورت فعلي اصلاح گرديده است).

عسر و حرج چيست؟

عسر و حرج يا قاعده لاحرج که در اين ماده آمده به معني مشقت شديد است که از قواعد معروف فقهي است و مبتني بر آياتي از قرآن کريم است. موارد مختلفي مي‏تواند موجب اين مشقت شديد در زندگي مشترک گردد که ضرب و شتم از جمله اين موارد است.
حال با توضيحات فوق بديهي است که چنانچه مردي عادت زشت کتک‏ کاري داشته باشد، تکرار اين کار و محکوميتهاي مکرر در اين‏باره، از موجباتي است که دادگاه آن را براي زن عسر و حرج محسوب مي‏نمايد و به درخواست زن حکم طلاق را صادر مي‏کند. البته بديهي است که چنانچه خوف ضرر جاني و عدم تأمين جاني براي زن به وجود آمده باشد و حاکم دادگاه با توجه به اوضاع و احوال پرونده، شواهد، ادّله و قرائن اين مطلب را احراز نمايد قبل از محکوميتهاي مکررِ مرد نيز اقدام به صدور حکم طلاق خواهد نمود.
همچنين در اين‏باره زن مي‏تواند به بند2 شروط ضمن‏العقد مندرج در سند نکاحيه (چنانچه زوجين آن را امضا کرده باشند) استناد کند که در صورت «سوء رفتار و يا سوء معاشرت زوج به حدّي که ادامه زندگي را براي زوجه غير قابل تحمل نمايد» زن مجوز طلاق خواهد داشت (شروط مذکور توسط شوراي عالي قضايي طي مصوبه «34823/1 ـ 19/7/61» و «31823/1 ـ 28/6/62» به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابلاغ گرديد که در دفترچه‏هاي نکاحيه درج شود و کليه سردفتران هنگام انعقاد عقد نکاح مي‏بايست آن شرايط را براي طرفين عقد کاملاً توضيح داده و روشن نمايند). و اين شرط مبتني بر فقه اماميه است که تقاضاي طلاق از سوي زن را به لحاظ عدم رعايت حقوق واجبه وي که سوء رفتار و سوء معاشرت زوج از مصاديق آن است از موجبات طلاق مي‏داند. زيرا از تکاليف زوجين نسبت به يکديگر حسن معاشرت مي‏باشد و ماده 1103 قانون مدني در اين زمينه تصريح دارد که: «زن و شوهر مکلّف به حسن معاشرت با يکديگرند». و مسلم است که صميميت و سازش و خوش‏رفتاري از سوي زوجين حسن معاشرت است و نزاع و کتک‏کاري توسط آنها، سوء معاشرت محسوب مي‏گردد.

صداي وکيل پاسخ دهنده به سوالات حقوقي شما و ارائه دهنده مشاوره رايگان توسط وکيل دادگستري

مطالب مرتبط

مراحل طلاق توافقی                                                                                                           تفکیک اموال زن و مرد بعد از طلاق

طلاق به خاطر خیانت همسر                                                                                               طلاق وشرایط پرداخت اجرت المثل به زن

گواهي عدم امکان سازش                                                                                                   جهیزیه زن پس از طلاق

چه زنانی عده ندارند؟                                                                                                         طلاق توافقی چیست؟                                                                                                  

12شرط برای حق طلاق زن                                                                                                  همه چیز درباره طلاق 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 15000 محدودیت حروف
متن شما باید بین 5 تا 15000 حرف باشد

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : 16 الی 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 60هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید