02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

حق ملاقات والدین با فرزند

1 1 1 1 1

مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري

يكي از مسائل مرتبط با موضوع حضانت، حق ملاقات والدين با اطفال است كه در ماده ???? از قانون مدني به آن اشاره شده است. در اين ماده آمده در صورتي كه به علت طلاق يا هر دليل ديگري والدين طفل در يك منزل سكونت داشته باشند، هر يك از والدين كه طفل تحت حضانت او نيست، حق ملاقات فرزندش را دارد.

تعيين زمان و مكان ملاقات و ساير جزئيات مربوط به آن در صورت اختلاف ميان والدين نيز با محكمه است. يكي از مسائل بسيار مهم هنگام تعيين زمان و مكان ملاقات، رعايت مصالح و شرايط روحي و جسمي طفل است، چرا كه بارها ديده شده كه زوجين كه به دنبال حل مشكل خود هستند، با در نظر گرفتن مصالح و منافع خويش، مصالح طفل را فراموش مي كنند. در حالي كه مسائل مهمي بايد در اين باره مد نظر قرار گيرد

رعايت سن طفل

هنگامي كه طفل شيرخواره است و نياز به شير مادر دارد، بايد ساعت ملاقات به نحوي تعيين شود كه به كودك آسيب جسماني وارد نشود و هنگامي كه طفل در مهدكودك و يا در حال طي دوره آمادگي است، ساعت ملاقات او نبايد لطمه اي به آموزش و تربيتش وارد كند. در مرحله ورود به دبستان و دوران آموزش كودك نيز ساعت ملاقات نبايد موجب ايجاد اختلال در يادگيري او شود.

رعايت وضع جسماني كودك

گاهي اطفال يا فرزندان مبتلا به بيماري هايي هستند كه از ابتداي تولد دچار آن شده اند. يا ممكن است از نوعي معلوليت رنج ببرند، در اين موارد نيز بايد سعي شود ساعت و مكان ملاقات به تشديد بيماري و يا اختلال در روند درمان كودك نينجامد.

تغيير ساعت ملاقات در فصول مختلف سال

مي توان با در نظر گرفتن شرايط جغرافيايي و آب و هوايي و تغييرات آن در فصول مختلف، ساعت ملاقات و يا محل آن را با شرايط منطبق كرد به نحوي كه ساعت ملاقات در فصل زمستان نمي تواند با ساعت ملاقات در فصل تابستان يكسان باشد.

تعيين مكان ملاقات

يكي از مسائل مورد اختلاف ميان والدين، محل ملاقات است. متأسفانه برخي از والدين به تعهدات خود مبني بر تهيه مقدمات ملاقات عمل نمي كنند و به ناچار با دخالت انتظامي و توسل به قواي مجريه ملاقات صورت مي گيرد.

برخي دادگاه ها نيز براي حل اين مشكل، كلانتري را محل ملاقات قرار مي دهند. در حالي كه اين اقدام به طفل آسيب روحي و رواني جدي وارد مي كند و ترس و اضطراب ناشي از اين ملاقات ها آرامش روحي او را در معرض خطرات جدي قرار مي دهد.

اين در حالي است كه امروزه خلأ قانوني، وجود ابهام در قوانيني كه ضمانت اجراي تخلف از انجام حق ملاقات را مشخص سازند نيز اين موضوع را تشديد كرده اند. گروهي معتقدند مجازات موضوع ماده ??? قانون مجازات اسلامي منصرف از والدين است و نمي توان والدين متخلف را به اين استناد مجازات كرد.

به عقيده آنان مجازات ممانعت از ملاقات كودك به موجب ماده ?? قانون حمايت خانواده براي هر بار تخلف پرداخت مبلغي از يك هزار تا ? هزار ريال است كه در وضع فعلي بسيار ناچيز است. همچنين به موجب نظريه مشورتي شماره ? /????? مورخ ? اسفند ???? ماده واحده مربوط به حق حضانت سال ???? توسط ماده ??? قانون مجازات اسلامي فسخ نشده، هر يك در جاي خود قابل اعمال هستند.

با بررسي در ماده واحده مربوط به حق حضانت روشن مي شود كه مجازات حبس با اجراي حكم براي متخلف تعيين شده است. با توجه به اصل تفسير و محدوده قوانين جزايي كه از نتايج اصل قانوني بودن جرايم مجازات است، در اين ماده از ملاقات صحبتي نشده است.

بنابراين گروهي عقيده دارند كه نمي توان شخصي را كه مانع ملاقات مي شود به استناد اين ماده مجازات كرد. به همين خاطر بايد در اين باره چاره اي انديشيده شود و خلأ قانوني يا تعارض اختلاف آرا از موارد قانوني مرتفع شود.

با تشکر از محمدرضا نوده فراهاني، قاضي دادگستري

صداي وکيل پاسخ دهنده به سوالات حقوقي شما و ارائه دهنده مشاوره رايگان توسط وکيل دادگستري

مطالب مرتبط      

 

حضانت کودک پس از طلاق                                                                                                             تفاوت حضانت با قیومیت

 

شرایط حضانت طفل پس از فوت پدر                                                                                                 فرزند ازدواج موقت متعلق به چه کسی است؟

توجه: هشدار سوء استفاده از نام و اعتبار «صدای وکیل»!

با توجه به سوء استفاده برخی از وبسایت ها از نام و اعتبار «صدای وکیل»، به کلیه بازدیدکنندگان و کاربران اعلام می کنیم، «صدای وکیل» فعالیت رسمی و قانونی خود را تنها در بستر وبسایت sedayevakil.com انجام می دهد و زیر مجموعه مجموعه حقوقی صدف با نظارت وکیل دادگستری آقای علی مهاجری میباشد.
از آنجا که خدمات «صدای وکیل» در این وبسایت رایگان ارائه می شود، از شما عزیزان خواهشمندیم هیچ مبلغی بابت مشاوره به وبسایت های که از نام صدای وکیل استفاده می کنند پرداخت ننمایید.
لازم به ذکرست روزانه صدها مراجعه کننده با استفاده از خدمات رایگان ما (پاسخگویی تلفنی به سوالات حقوقی) راهنمایی می شوند و ما بر این باوریم که با راهنمایی خود بتوانیم قدم کوچکی برای رفع مشکلات حقوقی شما در هر نقطه از ایران باشیم.
این نوید را هم می دهیم که درصدد تعقیب و پیگرد قضایی سوء استفاده کنندگان و عاملان این موضوع و ایجاد بستری امن برای شما همراهان صدای وکیل هستیم.

 

 

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 60هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید