مرکز پاسخگویی به سوالات حقوقی

تلفن ثابت

02166567311 (6 خط ویژه)

شرایط حبس مردان در قانون مهریه

شرایط حبس مردان در قانون مهریه

شرایط حبس مردان در قانون مهریه وجود دارد؟ مطمئنا سوال بسیاری از آقایانی که قصد دارند به تازگی زندگی مشترک خود را شروع کنند همین است. همانطور که می دانید مهریه دین ممتاز محسوب می شود و هنگامی که زن درخواست کرد مرد باید آن را پرداخت کند. با این وجود زوج باید هنگام توافقات مهریه، وسع مالی خود را بسنجد و برای پرداخت مهریه وسع خود را در نظر بگیرد. در غیر این صورت زن می تواند در هنگام طلاق اقدام کند و حکم جلب همسر خود را اخذ کند. اما شرایط حبس چگونه است؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد حبس مردان در قانون مهریه کسب کنید.

مهریه چیست و انواع مهریه چگونه است؟

مهریه چیست؟ در واقع مهریه به هدیه ای گفته می شود که مرد در هنگام عقد تعهد می دهد که آن مقدار تعیین شده را به همسر خود پرداخت می کند‌. توجه داشته باشید که مهریه یک بدهی مرد به همسر محسوب می شود و با این وجود پس از اینکه صیغه عقد جاری شد مرد نمی تواند از پرداخت آن امتناع نماید. مهریه دو نوع دارد و عندالاستطاعه و عندالمطالبه از انواع مهریه ها هستند. در روش عندالمطالبه مرد تعهد می دهد که مهریه همسر خود را هنگامی که زن درخواست کرد پرداخت کند. اگر همسر برای اخذ مهریه خود اقدام کند مرد برای یکجا نپرداختن مهریه تنها می تواند درخواست اقساط مهریه را بدهد. اما نوع دوم که مهریه عندالاستطاعه است. در این مهریه هنگامی مرد می تواند مهریه را پرداخت کند که استطاعت مالی را داشته باشد. در غیر این صورت زن نمی تواند حکم جلب و بازداشت وی را بگیرد.

شرایط مهریه در قانون جدید چگونه است؟

شرایط مهریه در قانون جدید چگونه است؟


با توجه به تحقیقات صورت گرفته و تغییراتی که در مجازات حبس مردان در قانون مهریه به وجود آمده است، مرد با پرداخت نکردن مهریه به زندان نمی رود و اگر هم حبس شود، آزاد می گردد. همچنین توجه داشته باشید که پرداخت مهریه به صورت عندالاستطاعه انجام می شود. به بیان دیگر مرد باید با توجه به وضعیت مالی خود و بر اساس تمکن مالی خود مهریه را پرداخت کند.
همچنین لازم به ذکر است که در تغییرات جدید مجازات مرد، اگر مرد نتواند به صورت کامل مهریه زن را پرداخت کند و این امر به دادگاه ثابت شود می تواند مهریه را به صورت اقساطی پرداخت کند. به بیان دیگر می تواند مهریه زن را به صورت قسط بندی شده در هر چند ماه با تشخیص دادگاه پرداخت کند.
در هر صورت مرد باید برای این امر دو شاهد را به دادگاه مربوطه معرفی نماید. شاهدان باید کاملا از وضعیت مالی مرد آگاه باشند تا بتوانند در مورد توانایی مالی فرد اطلاعات دقیقی را ارائه کنند. اگر مهریه زن بیشتر از ۱۱۰ سکه باشد دادگاه تنها اجرای ۱۱۰ سکه را به زن ضمانت خواهد کرد و به بیان دیگر اگر مرد ۱۱۰ سکه را پرداخت کند و مهریه زن بیشتر از ۱۱۰ سکه باشد مرد آزاد می شود.

در قانون جدید، مهریه زندان دارد؟


بسیاری از آقایانی که قصد ازدواج و تشکیل خانواده را دارند می خواهند بدانند که مهریه حبس دارد یا خیر؟ باید بگوییم که زندان داشتن یا نداشتن مهریه با توجه به مبلغ مهریه و توانایی پرداخت مرد مشخص می شود. اگر مهریه زن از نوع عندالمطالبه باشد و مرد توانایی مالی مهریه را داشته باشد اما مهریه را پرداخت نکند زن می تواند اقدام کند و حکم جلب آن را از دادگاه بگیرد و تمامی اموال مرد را نیز توقیف کند. اما اگر مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد و درخواست اعسار هم نداده باشد زن می تواند حکم جلب مرد را از دادگاه اخذ کند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگر مهریه از سوی دادگاه قسط بندی شده باشد و مرد اقساط خود را پرداخت نکند زن می تواند برای اخذ حکم جلب مرد اقدام کند.

مرد برای پرداخت مهریه چقدر زمان دارد؟


با توجه به قانون جدید مهریه، اگر زن برای دریافت مهریه از طریق دادگاه درخواست دهد، دادگاه برای مرد اجرائیه ای در این خصوص ارسال می کند که مرد تا مدت زمان یک ماه فرصت دارد ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی مهریه زن را پرداخت کند. اگر مرد توان مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد حتما باید در مدت زمانی که دادگاه برای وی تعیین کرده است درخواست اعسار که همان قسط بندی مهریه است را دهد. اگر مرد درخواست اعسار ندهد زن می تواند برای حکم جلب آن اقدام کند.
با توجه به متخصصان ما و وکلای مجرب مجموعه صدای وکیل در این زمینه هنگامی که مرد درخواست اعسار می دهد، درخواست وی از سوی دادگاه پذیرفته خواهد شد و مهریه برای مرد قسط بندی می شود و مرد نیز وظیفه دارد اقساط خود را در زمان مشخص شده به صورت مرتب پرداخت کند و اگر قسط ها پرداخت نشود زن می تواند جلب مرد را بگیرد.


سخن آخر
یکی از دشوار ترین قسمت های پرونده طلاق تعیین و تکلیف وضعیت مهریه است. زن و مرد در این خصوص همواره درگیر کشمش های حکم جلب و درخواست و… هستند. با این وجود توصیه می کنیم از مشاورین حقوقی و وکلای مجرب استفاده کنید تا با آگاهی و اطلاعات کامل در این زمینه قدم بردارید. مجموعه ما در چند سال اخیر پرونده های بسیاری را به نتیجه مطلوب رسانده اند. با این وجود اگر در این زمینه پرونده دارید می توانید برای تسریع روند پرونده خود و به نتیجه رساندن آن با مشاوران ما مشورت کنید.

به این مقاله امتیاز دهید