مرکز پاسخگویی به سوالات حقوقی

تلفن ثابت

02166567311 (6 خط ویژه)

حساب امانی ویژه پیش‌فروش ساختمان چیست ؟

پیش‌فروش توسط سازندگان یکی از بهترین روش‌های خرید مسکن است، چراکه مبلغ خرید مسکن به‌صورت جز پرداخت می‌شود و عملاً خانه‌های پیش فروشی مبلغ پایین‌تری ازملک‌ها دیگر دارند و دقیقاً این نوع از املاک همان‌هایی هستند که پس از ساخت قیمت بالاتری برای فروش خواهند داشت؛ اما سال‌هاست که ماجرای پیش‌فروش به دلیل تخلفات انجام‌شده برای بسیاری از مردم و قانون‌گذاران یک معضل شده است.برای دریافت مشاوره رایگان با وکیل ملکی ما در ارتباط باشید.

صدای وکیل مشاوره حقوقی – دعاوی ملکی – وکیل دعاوی ملکی

از سری مشکلاتی که عموماً در پیش‌فروش‌ها ایجاد می‌شود، عدم انجام کامل تعهدات از سوی پیش فروشنده، عدم تکمیل پروژه در زمان مقرر، فروش یک واحد مسکونی به چند نفر، عدم انجام تعهدات مالی از جانب پیش خریدار هست. تاکنون تدابیر بسیاری اندیشه شد اما هیچ‌یک موفق از آب درنیامد! اما این بار بانک مسکن حساب امانی ویژه پیش‌فروش آپارتمان را معرفی کرده و پا بر عرصه پیش‌فروش ساختمان گذاشته است.

حساب امانی ویژه پیش‌فروش ساختمان به چه‌کاری خواهد آمد؟

بانک به شکل یک امین میان پیش فروشنده و پیش خریدار ایفای نقش می‌کند، به این شکل که واسطه انتقال وجوه تعهد شده بین طرفین خواهد شد. برای این انتقال وجوه نیز شرطی گذاشته‌شده که آن‌هم تائید پیشرفت پروژه از سوی بانک است. لازم است بدانید که بانک مسکن در برابر این خدمت خود کارمزد نیز دریافت خواهد کرد. در این کار پیش فروشنده باید با مدارک خود به‌سوی بانک مسکن رفته و حساب امانی باز کند، زمانی که مدارک به تائید بانک برسد، پیش فروشنده حق دارد تا در روزنامه‌ها و جراید عمومی آگهی پیش‌فروش خود را منتشر کند. زمانی که واحد پیش فروشی به فروش برسد قرارداد رسمی بین خریدار و فروشنده در دفاتر اسناد رسمی منعقد می‌شود. پیش خریدار نیز باید در بانک مسکن حساب بازکرده و مبالغ واریزی خود را با توجه به پیشرفت پروژه و تائید بانک مسکن به‌حساب امانی پیش فروشنده بریزد، پیش فروشنده می‌تواند درصورتی‌که مهندس ناظر تائید کرد از حساب خود پول برداشت کند.

کارمزد بانک در افتتاح حساب امانی چقدر است؟

کارمزد ثابت بانک برای هر قرارداد ۱۰۰ هزار تومان است و کارمزد متغیر نیز حدود نیم درصد مبلغ معامله است که از پیش فروشنده در طول معامله اخذ خواهد گردید.

مشاوره با وکیل دعاوی ملکی + 02166567311

منبع : اسکانو

به این مقاله امتیاز دهید