02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

معنای اصطلاحی خیانت در امانت - خیانت در امانت و قانون

صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311 

معنای اصطلاحی خیانت در امانت - خیانت در امانت و قانون

قانونگذار تعریفی از بزه خیانت در امانت بعمل نیاورده لیکن به نظر برخی از حقوقدانان «خیانت در امانت رفتار مجرمانه و مخالف امانت است نسبت به مال منقول که به موجب هرامی و یا عقدی از عقود امانت آور سپرده به مجرم و یا درحکم آن باشد. »و دکتر میرمحمد صادقی این چنین می نویسد: خیانت در امانت عبارت است از استعمال ، تصاحب تلف یا مفقود نمودن توآم با سوء نیت مالی که از طرف مالک یا متصرف قانونی به کسی سپرده شده و بنابر استرداد یا به مصرف معین رسانیدن آن بوده.

عناصر تشکیل دهنده جرم خیانت در امانت

جرم خیانت در امانت از سه عنصر: قانونی، مادی، معنوی تشکیل شده‌است.

أ. عنصر قانونی جرم

عنصر قانونی جرم خیانت در امانت ماده ۶۷۴ ق.م.ا مصوب ۱۳۷۵ می‌باشد.

ب. عنصر مادی جرم

همانگونه که بعضی از حقوق‌دانان، عنصر مادی را متشکل از سه جزء رفتار فیزیکی ، شرایط، و نتیجه حاصله می¬دانند ،

 رکن مادی جرم خیانت درامانت عبارتست از:

 

۱. رفتار فیزیکی
رفتار فیزیکی جرم خیانت در امانت عبارتست از استعمال، تصاحب، تلف و مفقود کردن مال مورد امانت که در ماده ۶۷۴ بدان اشاره گردیده¬است. اگرچه به نظر برخی از حقوق‌دانان تمامی این صور از طریق فعل محقق است و ترک فعل نمی‌تواند عنصر مادی جرم موضوع این ماده باشد؛ لیکن به نظر می¬رسد که در مواردی بخصوص تلف مال مورد امانت، ترک فعل نیز می تواند موضوع این ماده باشد.

در نظام حقوقي، لطمه زدن به اموال و اسناد دولتي نه تنها موجب مسئوليت مدني مي‌شود بلكه موجب مسئوليت كيفري نيز خواهد شد. از اين رو لطمه زدن به اموال يا اسناد دولتي موجب نقض مالكيت عمومي در جامعه مي‌گردد.  جرم خيانت در امانت همانند ساير جرائم عليه اموال از قديم الايام در جوامع انساني جاري بوده و همواره كساني اقدام به تضررساير افراد ساده انديش كرده و موجبات هتك اخلاص اعتماد و اطمينان مردم را فراهم آوردند. دين مبين اسلامي نيز جرم مذكور را مدنظر قرارداده و آن را در زمره گناهان كبيره محسوب مي‌دارد چنانچه در قرآن مجيد آيات متعددي به اين امر اختصاص يافته است كه ذيلاً به نمونه‌اي از آن اشاره مي شود. »آيه ۵۸ سوره نساء مي فرمايد : خداوند به شما امر مي كند كه امانتها را به صاحبانشان بازگردانيد.«آنچه در این نوشتار می آید در خصوص خيانت در امانت توسط كاركنان و كارمندان دولت و بطور کلی تقسیم بندی این جرم به ترتيب ذيل میباشد

وفای به عهد و امانت‌داری

یکی از محورهای اخلاق اجتماعی اسلام مسئله امانت‌داری است؛ که هم عقل و فکر ما اهمیت این موضوع را در روابط اجتماعی می‌فهمد و هم ائمه طاهرین در آیات و روایات بر مسئله امانت‌داری تأکید زیادی کرده‌اند.

در نقطه مقابل امانت‌داری، خیانت‌درامانت است که جزء رذایل اخلاقی است.

کلمه ایمان و امانت از واژه امن مشتق شده‌اند که به معنی آرامش، اعتماد و امنیت است.

معنی امانت این است که کسی چیزی را برای حفظ آن به دیگری می‌سپارد؛ و کسی که از آن چیز درست سیانت می‌کند امین است و آن چیز هم امانتی است که در میان فرد امانت‌گذار و امانت گیر وجود دارد.

عمده امانت این است که کسی به انسان در حفظ یک مال یا در مصرف آن همان‌طور که خود شخص مقرر کرده است، اعتماد کند.

امانت‌های شخصی

شخصی چیزی را به کسی بدهد که آن را نگه دارد؛ و مورد امانت آن چیزی است که برای حراست از آن به دیگری سپرده شده است.
شخصی مال یا چیزی را به کسی می‌دهد که به یک نحو معینی از آن مصرف کند، مثلاً مالی به او می‌دهد که به دیگری برساند.
گاهی امانت از مال، نقد و پول عبور می‌کند، مثلاً امین گرفتن معلم یا کسی که به فرزندش آموزش می‌دهد و فرزند خود را به او می‌سپارد برای اینکه او را تربیت کند و به او چیزی آموزش دهد.
این‌ها یک نوع امانت‌گذاری‌های فردی است؛ که شخص در مال، خانه و فرزند خود و در اداره یا کار شخصی خود به دیگری اعتماد می‌کند و آن شخص هم زیر بار اعتماد او می‌رود.

امانت‌های اجتماعی

اینکه جامعه یا افرادی حکومت را به کسی می‌سپارند، با کسی بیعت می‌کنند، به کسی رأی می‌دهند، مدیری را انتخاب می‌کنند یا این‌که حکومت و حاکمیت فردی را به‌عنوان استاندار و فرماندار و مدیر یک اداره‌ای انتخاب می‌کند که یک نوع امانت سپاری است.

امانت‌های اجتماعی یعنی در مشاغل و مناصبی برای اداره جامعه، تصدی شغل‌ها و مناصب و کارهای عمومی، حکومت و مردم به افرادی و گروهی اعتماد کرده و کارهای مشخصی را به او می‌سپارند.

امانت‌های الهی

امانت‌هایی است که خداوند به انسان اعتماد کرده و چیزی را در اختیار او قرار داده است.

همه نعم الهی و همه آنچه خداوند در اختیار ما نهاده است از مال، مقام، عمر، جوانی، زندگی و هر آنچه در اختیار ما است و خداوند برای ما آفریده است همه امانت‌های خداوند است.

یعنی خداوند آن‌ها را بی‌جهت در اختیار بشر نگذاشته و عالم را یک محل بازی قرار نداده است. در دل امانت یک مسئولیت است. خداوند چیزهایی را به ما سپرده است که آن‌طور که او می‌خواهد و برای کمال و ترقی ما سودمند است، آن‌ها را به کار بگیریم.

در این معنا همه عالم حتی وجود و اعضا و جوارح ما امانت خداوند است.

امانت‌های خاص الهی

پیامبر (ص)، امام، ولایت، قرآن، نماز و تعالیم ویژه‌ای که خداوند مقرر کرده و نعمت‌های خاصی که خداوند برای سعادت، رستگاری، کمال و ارتقای مادی در اختیار ما قرار داده است، امانت‌های خاص خداوند است.

در قرآن، امانت گاهی به معنای عام و گاهی در معنای خاص به کار می‌رود.

ما امانت خود را بر آسمان‌ها و زمین عرضه کردیم، آسمان و زمین و جهان و گیتی با همه عظمت خود از پذیرش این امانت عاجز ماند.

انسان موجودی است که قالب او به‌ظاهر ریزتر از آسمان‌ها، زمین، کرات، کهکشان‌های بزرگ و بسیاری از موجودات عالم است ولی در او یک جسارت و توانایی و قدرتی بود که زیر بار این امانت رفت.

در منطق دینی همه عالم امانت خدا است؛ و اسلام بر امانت‌های شخصی و فردی هم تأکید دارد.

یک انسان کامل و متعهد کسی است که خود را چنان پرورش داده که بر امانت‌های چهارگانه پایبند باشد؛ و در امانت خیانت نکند.

 

 

صدای وکیل مشاوره حقوقی - تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311 

 

توجه: هشدار سوء استفاده از نام و اعتبار «صدای وکیل»!

با توجه به سوء استفاده برخی از وبسایت ها از نام و اعتبار «صدای وکیل»، به کلیه بازدیدکنندگان و کاربران اعلام می کنیم، «صدای وکیل» فعالیت رسمی و قانونی خود را تنها در بستر وبسایت sedayevakil.com انجام می دهد و زیر مجموعه مجموعه حقوقی صدف با نظارت وکیل دادگستری آقای علی مهاجری میباشد.
از آنجا که خدمات «صدای وکیل» در این وبسایت رایگان ارائه می شود، از شما عزیزان خواهشمندیم هیچ مبلغی بابت مشاوره به وبسایت های که از نام صدای وکیل استفاده می کنند پرداخت ننمایید.
لازم به ذکرست روزانه صدها مراجعه کننده با استفاده از خدمات رایگان ما (پاسخگویی تلفنی به سوالات حقوقی) راهنمایی می شوند و ما بر این باوریم که با راهنمایی خود بتوانیم قدم کوچکی برای رفع مشکلات حقوقی شما در هر نقطه از ایران باشیم.
این نوید را هم می دهیم که درصدد تعقیب و پیگرد قضایی سوء استفاده کنندگان و عاملان این موضوع و ایجاد بستری امن برای شما همراهان صدای وکیل هستیم.

 

 

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 120 هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید