02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

آيا عدم ثبت ازدواج موقت مجازات دارد؟

 مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري

قانون‌گذار ثبت نكاح در دفتر رسمي ازدواج را لازم شمرده است و هدف از اين الزام، آسان كردن اثبات نكاح و حمايت از حقوق كودكان و نيز بانوان (حق نفقه ...) است. ثبت نكاح در دفتر اسناد رسمي از بسياري گفتگوهاي ناهنجار و بي‌نظمي دربارة انكار ازدواج و نسب مي‌كاهد و به استواري بنيان خانواده و ايجاد نظم در جامعه كمك مي‌كند. به همين دليل، در ماده يك قانون ازدواج سابق مقرر كرده بود: «... هر ازدواج و طلاق و رجوع بايد در يكي از دفاتر... به ثبت برسد و چنانچه مرد و عاقدي كه از اجراي اين تكليف خودداري كنند از يك ماه تا شش ماه حبس» تأديبي محكوم مي‌شوند.»
چنان‌كه ملاحظه مي‌شود، قانون ملزم كرده است كه، هر ازدواج (دايم و موقّت) بايد ثبت شود و چنانچه زوج يا عاقد (سردفتر) از ثبت آن خودداري نمايند به حبس تأديبي محكوم مي‌شود. لكن اين مجازات طبق نظريّة شوراي محترم نگهبان غير شرعي تشخيص داده شده و به موجب اين نظريّه: «مجازات متعاقدين و عاقد در عقد ازدواج غير رسمي مذكور در مادّة يك قانون ازدواج ... شرعي نمي‌باشد.»پس طبق نظريّة شوراي محترم نگهبان افرادي كه واقعة «ازدواج» را در دفتر رسمي ازدواج ثبت نكنند، مجازاتش غير شرعي است.
امّا با توجّه به اهميّت ثبت اين وقايع و لزوم ضمانت اجراي كيفري آن، نظريّة شوراي محترم نگهبان قابل انتقاد بود، لذا قانون مجازات اسلامي (تعزيرات و مجازات‌هاي بازدارنده) اين اشكال را رفع و براي عدم ثبت ازدواج «دايم» حبس تعزيري تا يك سال را مقرر نموده است. لكن اين مادّه فقط براي مردي كه اقدام به ازدواج «دائم» كرده است مجازات تعيين كرده و شامل عدم ثبت ازدواج «موقّت» نمي‌شود.
لذا قانون‌گذار افراد را به ثبت وقايع و اعمال حقوقي در دفاتر رسمي مربوط ملزم كرده است و در برخي موارد در صورت تخلّف، مجازت‌هايي را تعيين كرده است. امّا در خصوص ثبت ازدواج، طبق قانون مجازات اسلامي، تنها عدم ثبت ازدواج «دائم» پيامد كيفري دارد، امّا عدم ثبت ازدواج «موقّت» با توجّه به نظريّة شوراي محترم نگهبان و تصريح قانون مجازات اسلامي، چنانچه از لحاظ شرعي «ازدواج موقّت» درست انجام گرفته باشد, از نظر قانوني هيچ‌گونه مسئوليت كيفري به خاطر ثبت نكردن آن، متوجّه افراد نخواهد بود.

 صداي وکيل پاسخ دهنده به سوالات حقوقي شما و ارائه دهنده مشاوره رايگان توسط وکيل دادگستري

مطالب مرتبط

 

مراحل طلاق توافقی                                                                                                           تفکیک اموال زن و مرد بعد از طلاق

طلاق به خاطر خیانت همسر                                                                                               طلاق وشرایط پرداخت اجرت المثل به زن

گواهي عدم امکان سازش                                                                                                  حق طلاق زن به خاطر ضرب و شتم مرد

چه زنانی عده ندارند؟                                                                                                         طلاق توافقی چیست؟                                                                                                  

جهیزیه زن پس از طلاق                                                                                                            همه چیز درباره طلاق 

مواردی از ازدواج که موجب مجازات می شود                                                                               ثبت ازدواج دائم

همه چیز درباره قوانین ازدواج موقت در ایران                                                                               فرزند ازدواج موقت متعلق به کیست؟

توجه: هشدار سوء استفاده از نام و اعتبار «صدای وکیل»!

با توجه به سوء استفاده برخی از وبسایت ها از نام و اعتبار «صدای وکیل»، به کلیه بازدیدکنندگان و کاربران اعلام می کنیم، «صدای وکیل» فعالیت رسمی و قانونی خود را تنها در بستر وبسایت sedayevakil.com انجام می دهد و زیر مجموعه مجموعه حقوقی صدف با نظارت وکیل دادگستری آقای علی مهاجری میباشد.
از آنجا که خدمات «صدای وکیل» در این وبسایت رایگان ارائه می شود، از شما عزیزان خواهشمندیم هیچ مبلغی بابت مشاوره به وبسایت های که از نام صدای وکیل استفاده می کنند پرداخت ننمایید.
لازم به ذکرست روزانه صدها مراجعه کننده با استفاده از خدمات رایگان ما (پاسخگویی تلفنی به سوالات حقوقی) راهنمایی می شوند و ما بر این باوریم که با راهنمایی خود بتوانیم قدم کوچکی برای رفع مشکلات حقوقی شما در هر نقطه از ایران باشیم.
این نوید را هم می دهیم که درصدد تعقیب و پیگرد قضایی سوء استفاده کنندگان و عاملان این موضوع و ایجاد بستری امن برای شما همراهان صدای وکیل هستیم.

 

 

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : 16 الی 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 60هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید