02166567311 (6خط ویژه)

پاسخگوئی به سوالات حقوقی(رایگان)

هفت نکته قانون آپارتمان نشینی

1 1 1 1 1

 

مشاوره حقوقي رايگان با وکيل خوب دادگستري 

 

1-تعهدات مربوط به مالک يا مستاجر در اداره ساختمان هاي مشمول قانون تملک آپارتمان ها يکسان است و استفاده کننده قانوني خواه مالک يا مستاجر در اين باره متعهد است.
2- قسمت هاي مشترک مجتمع هاي آپارتماني شامل زمين، تاسيسات مشترک مانند سيستم گرمايش و سرمايش مشترک، چاه، انشعاب برق مشترک، بالابر، فاضلاب، انشعاب آب مشترک ، انبار مشترک، لوله ها و سيم هاي برق، اسکلت ساختمان، بام، راهرو و راه پله ها، درب و پنجره ها در قسمت هاي عمومي، رختشوي خانه، حيات، محوطه ساختمان که بخشي از ملک است، حيات خلوت، اتاق سرايدار، نماي ساختمان، انبار عمومي و تلفن مرکزي و به اصطلاح مشاعات ساختمان است. هر آنچه که مطابق صورت جلسه تفکيک آپارتمان ها اختصاص به آپارتمان خاصي ندارد مشترک و مورد استفاده همه مالکان و متصرفان قانوني است. اين قسمت ها غيرقابل انتقال است و هر مالکي يا قائم مقام او به نسبت مالکيت خود و مساحت آپارتمانش در آن به صورت مشترک و مشاعي سهيم است.

3-قسمت هاي اختصاصي هر ساختمان شامل قسمت هايي است که براي آن سند مالکيت جداگانه با تعيين مالک صادر شده يا به صورت عرفي اختصاص به يکي از مالکان دارد. پارکينگ و انباري اگر به صورت رسمي يا عرفي متعلق به يک آپارتمان باشد متعلق به آن و مالکش است و در غير اين صورت بايد به صورت مشترک با توافق مالکان ديگر بهره برداري شود.
4-هزينه هاي مشترک، هزينه هايي است که براي استفاده، حفظ و نگهداري عادي ساختمان و تاسيسات و تجهيزات و هچنين هزينه هاي اداري و حق الزحمه مدير يا مديران ساختمان پرداخت مي شود. اين هزينه ها شامل مواردي همچون رنگ آميزي ديوارها و نرده هاي مشترک و سرايدار در صورت استفاده و ديگر موارد هزينه هاي مربوط به بخش هاي مشترک مي شود. سهم هر يک از مالکين از مخارج با نسبت مساحت اختصاصي هر آپارتمان به کل بخش هاي اختصاصي ديگران تعيين و از هر آپارتمان دريافت مي شود. هزينه هاي مشترک هم با تساوي از همگان دريافت مي شود. بديهي است اگر بر مبناي قانون و عرف قسمتي از بخش هاي عمومي مشترک مورد استقاده اختصاصي کسي يا کساني است، بايد هزينه هاي آن را استفاده کننده بپردازد. در عين حال امکان قانوني هم براي تنظيم قرارداد بين مالکين براي چگونگي محاسبه سهم هر مالک در هزينه ها وجود دارد. همچنين مالکين مي توانند توافق کنند که برخي از آن ها هزينه هاي بخشي از ساختمان را به صورت انحصاري تقبل کنند.
5-نماي ساختمان بخش مشترک آن و متعلق به همه مالکين هستند. آن بخش از ورودي آپارتمان ها و سردرب آن ها که در ظاهر و زيبايي موثر و پيداست، جزء مشاعات و بخش مشترک محسوب مي شود. بنابراين هيچ تغيير و اصلاحي در اين موارد نبايد بدون موافقت ديگر مالکين انجام شود.
6-در هر ساختمان مشمول قانون تملک آپارتمان ها که مالکين بيش از سه نفر باشند، بايد مدير يا مديراني توسط مجمع عمومي مالکين انتخاب شود. اداره و حفظ ساختمان، دريافت و پرداخت هزينه ها، بيمه آتش سوزي ساختمان، تعيين سهم هر آپارتمان در هزينه ها و اعلام آن، خودداري از ارائه خدمات مشترک به بدهکاران، مطالبه طلب از بدهکاران از جمله با طرح دعوي در دادگستري و مراجعه به اداره ثبت.
7-عدم پرداخت هزينه هاي مشترک از جمله مشکلات مهمي است که مالکين و مديريت ساختمان با آن مواجه مي شود. به طور معمول با ابلاغ نامه يا نصب فهرست بدهي ها در ساختمان از بدهکار خواسته مي شود که بدهي خود را بدهد. اما قانون به مدير اين اختيار را داده است که با ارسال اظهارنامه و يا مراجعه به دادگاه اين طلب را دريافت کند. در صورت خودداري مالک يا استفاده کننده آپارتمان از پرداخت بدهي، مدير مي تواند دسترسي بدهکار را به خدمات مشترک مانند برخورداري از سرمايش، گرمايش و برق و آب مشترک را ناممکن کند. همچنين در صورت عدم امکان قطع دسترسي بدهکار، مدير مي تواند با مراجعه به دادگاه و رسيدگي خارج از نوبت، درخواست عدم ارائه خدمات مشترک به بدهکار کند. در عين حال نه تنها مدير مي تواند با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک کشور درخواست صدور اجرائيه و توقيف اموال بدهکار – هم مالک و همم استفاده کننده – را بدهد بلکه امکان دريافت خسارت تاخير پرداخت بدهي را دارد.

صداي وکيل پاسخ دهنده به سوالات حقوقي شما و ارائه دهنده مشاوره رايگان توسط وکيل دادگستري

 

توجه: هشدار سوء استفاده از نام و اعتبار «صدای وکیل»!

با توجه به سوء استفاده برخی از وبسایت ها از نام و اعتبار «صدای وکیل»، به کلیه بازدیدکنندگان و کاربران اعلام می کنیم، «صدای وکیل» فعالیت رسمی و قانونی خود را تنها در بستر وبسایت sedayevakil.com انجام می دهد و زیر مجموعه مجموعه حقوقی صدف با نظارت وکیل دادگستری آقای علی مهاجری میباشد.
از آنجا که خدمات «صدای وکیل» در این وبسایت رایگان ارائه می شود، از شما عزیزان خواهشمندیم هیچ مبلغی بابت مشاوره به وبسایت های که از نام صدای وکیل استفاده می کنند پرداخت ننمایید.
لازم به ذکرست روزانه صدها مراجعه کننده با استفاده از خدمات رایگان ما (پاسخگویی تلفنی به سوالات حقوقی) راهنمایی می شوند و ما بر این باوریم که با راهنمایی خود بتوانیم قدم کوچکی برای رفع مشکلات حقوقی شما در هر نقطه از ایران باشیم.
این نوید را هم می دهیم که درصدد تعقیب و پیگرد قضایی سوء استفاده کنندگان و عاملان این موضوع و ایجاد بستری امن برای شما همراهان صدای وکیل هستیم.

 

 

تماس باما :

آدرس : تهران میدان انقلاب خیابان جمال زاده جنوبی پلاک39 ساختمان صدف طبقه دوم 

تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311                                

وکیل سرپرست : 09352943060  (هزینه مشاوره 60هزارتومان)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی :

صدای وکیل را در صفحات اجتماعی دنبال کنید