مرکز پاسخگویی به سوالات حقوقی

تلفن ثابت

02166567311 (6 خط ویژه)

آبان 27, 1397

قانونگذار در ماده 837 قانون مدنی ایران، اعلام کرده است که اگر شخصی به موجب وصیّت، یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند، وصیت مزبور نافذ نیست. به اعتقاد فقهای امامیه، هر گاه شخص وصیتی کند که بر اساس آن، بخواهد یکی از ورثه را از ارث محروم کند، چنین وصیتی صحیح نیست.  صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311  متوفی حق دارد وراث را از ارث محروم کند- حقوقی  
بر اساس قانون تصویب شده محروم کردن والدین از ارث پایه و اساس حقوقی و قانونی ندارد و هیچ کس نمی تواند دیگری را از چنین حقی محروم کند. والدین مخصوصا پدر ها پس از مشاهده اندکی نافرمانی از فرزندان خود که مورد دلخواه آن ها نباشد بلافاصله از سلاح جدید و به روز خود یعنی محروم کردن آن ها از ارث استفاده می کنند. صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311  محروم کردن فرزندان از
چه موانعی برای دریافت ارث وجود دارد ؟ مواردی وجود دارد که اگر در افراد موجود باشد، امکان برخورداری آنان از ارث وجود ندارد. یکی از این موانع «قتل» است. فردی که فوت او باعث ارث بری می‌شود، مُورث نامیده می‌شود. اگر فردی مورث خود را عمدا بکشد از او ارث نمی‌برد. صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311  چه موانعی برای دریافت ارث وجود دارد ؟ مواردی وجود دارد که اگر در افراد موجود باشد،
شرط اصلی ارث بری بر اساس ماده ۸۷۵ قانون مدنی زنده بودن در زمان فوت مورث است. اگر جنینی موجود باشد، به شرطی جزء ورثه خواهد بود که نطفه‌ٔ او در زمان فوت مورث موجود باشد و زنده متولد شود. حتی اگر بلافاصله بعد از تولد بمیرد. صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311  آیا برای ارث بری جنین قانونی وجود دارد ؟ شرط اصلی ارث بری بر اساس ماده ۸۷۵ قانون مدنی زنده بودن در
افرادی که می‌توانند از مورث ارث ببرند یا از بستگان نسبی هستند که به وسیله‌ٔ خون پیوند دارند یا بستگان سببی که به واسطه‌ٔ ازدواج ارث می‌برند. صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311  افرادی که می‌توانند از مورث ارث ببرند – طبقات ارث افرادی که می‌توانند از مورث ارث ببرند یا از بستگان نسبی هستند که به وسیله‌ٔ خون پیوند دارند یا بستگان سببی که به واسطه‌ٔ ازدواج ارث می‌برند. تمام افراد بر اساس ماده
زوج و زوجه از افرادی هستند که همیشه و تحت هر شرایطی از سهم ارث خود برخوردار می‌شوند و هیچ وارث دیگری نمی‌تواند آن‌ها را به طور کلی از ارث محروم کند. اما وجود فرزند برای متوفی می‌تواند میزان سهم آن‌ها را از حداکثر به حداقل کاهش دهد. صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311  ارث بری زوجین از یکدیگر زوج و زوجه از افرادی هستند که همیشه و تحت هر شرایطی از سهم ارث خود
ورثه تا زمانی که دیون متوفی و واجبات مالی متوفی را نپردازند و تکلیف وصیت متوفی را روشن نکنند، مالک ترکه‌ٔ او نخواهند شد. در خصوص وصیت نسبت به بیش از ثلث اموال، ورثه الزامی به عمل به آن ندارند مگر اینکه وصیت زیاده بر ثلث را اجازه کنند. صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311  نحوه تقسیم ارث مادر بین فرزندان به چه صورت است؟ ورثه تا زمانی که دیون متوفی و واجبات مالی متوفی
با توجه به ماده ۹۰۷ قانون مدنی در مورد ارث بردن فرزندان از مادر چنان چه مادری فوت کند و ابوین او (پدر و مادر) نیز فوت کرده باشند و یک یا چند فرزند داشته باشد ترکه مادر  به شرح ذیل بین وارث تقسیم می‌شود. صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311  نحوه تقسیم ارث مادر بین فرزندان به چه صورت است؟   با توجه به ماده ۹۰۷ قانون مدنی در مورد ارث بردن فرزندان از مادر
براساس ماده ۸۶۱ قانون مدنی زن پس از مرگ همسرش ارث می‌برد به شرط این که در عقد دائم او بوده و قبل از مرگ شوهرش زنده باشد. اما ماده ۸۸۰ قانون مدنی می‌گوید: «اگر زن که وارث شوهر است و او را به قتل عمد رسانده باشد، ارث نخواهد برد. صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311   قانون جدید سهم الارث زن از شوهر خود براساس ماده ۸۶۱ قانون مدنی زن پس از مرگ همسرش