مرکز پاسخگویی به سوالات حقوقی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

برای انتقال سند خودرو چه مراحلی باید طی شود؟

در هر معامله‌ای نیاز است هر دو طرف یعنی هم خریدار و هم فروشنده قرار دادی را میان خود بنویسند و این قرار داد باید به امضای هر دو طرف برسد، در انتقال سند خودرو نیز در ابتدا باید این کار را انجام دهند.

در هر معامله‌ای نیاز است هر دو طرف یعنی هم خریدار و هم فروشنده قرار دادی را میان خود بنویسند و این قرار داد باید به امضای هر دو طرف برسد. در انتقال سند خودرو نیز در ابتدا باید این کار را انجام دهند. در محتوای این قرارداد باید مواردی را ذکر کنند که این موارد را در اختیار شما قرار می‌دهیم:
مشخصات کامل و جامع خودروی خریداری شده از جمله رنگ، مدل، دوگانه سوز بودن یودن یا فقط بنزینی بودن خودرو، وسایل موجود در خودرو و … باید ذکر شود.
قیمت تمام شده خودرو که خریدار پرداخت می‌کند.
زمان تحویل دادن خودرو از طرف فروشنده به همراه مدارکی مانند (بیمه شخص ثالث، کارت سوخت و …)
زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو
مسولیت و تکلیف فروشنده به مواردی مانند پرداخت بدهی‌ها و جریمه‌ها و عوارض سالانه شهرداری
تکلیف فروشنده بابت پرداخت مالیات
تعیین زمان برای حضور و مراجعه طرفین در دفتر خانه
دیگر مواردی که برای به پایان رساندن قرارداد نیاز است.
 
مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو برای انتقال سند خودرو
مرحله بعدی برای انتقال سند خودرو، مراجعه کردن به مراکز تعویض پلاک می‌باشد. اصول اصلی در انتقال سند خودرو این است که قبل از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، هر دو طرف معامله یعنی خریدار و فروشنده باید در مراکز تعویض پلاک حاضر شوند و مستندات مربوط به اقدام پلاک قبلی و نصب پلاک جدید، برای خریدار را ارائه دهند.
در برخی موارد دیده شده است که خریدار یا فرشنده به دلایل مختلفی نتوانسته اند با هم در مرکز تعویض پلاک حضور داشته باشند. در این شرایط می‌توانند به دفتر خانه مراجعه کرده و اقدام به تنظیم وکالت نامه بکنند که فروشنده باید پس از تعویض پلاک خودرو دوباره به همراه خریدار برای تنظیم کردن سند قطعی خودرو به دفتر خانه مراجعه کند. علاوه بر این کار، می‌توان در دفتر خانه وکالتی به نام وکالت فروش خودرو تنظیم کرد که در این حالت نیازی به حضور فروشنده در دفتر خانه نیست، اما باید توجه کرد که هزینه تنظیم کردن این نوع وکالت از تعویض پلاک بیشتر است؛ بنابراین بهتر است از روش قبلی استفاده شود.
 
نحوه انتقال سند خودرو
مراجعه کردن به دفتر خانه برای انتقال سند خودرو
بعد از انجام تعویض پلاک خودرو، باید هر دو طرف معامله یعنی هم خریدار و هم فروشنده به دفتر خانه مراجعه کنند و سند قطعی خودرو را تنظیم کنند. برای تنظیم کردن انتقال سند خودرو مدارکی باید آماده باشد. این مدارک عبارتند از:
برگ سبز جدید یعنی شناسه خودرو و تاییدیه انتقال خودرو یعنی صادره در مرکز تعویض پلاک خودرو
اصل مدارک شناسایی خریدار و فروشنده
برگه کمپانی که به آن بنچاق قبلی نیز گفته می‌شود که به نام فروشنده است.
بیمه نامه شخص ثالث
کارت سوخت خودرو
برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری
در خرید و فروش خودرو‌های وکالتی، باید دفتر خانه مهلت تعویض پلاک خودرو را در وکالت نامه‌ای تنظیم شده است درج کند.
به این مقاله امتیاز دهید