مرکز پاسخگویی به سوالات حقوقی

تلفن ثابت

02166567311 (6 خط ویژه)

اتصال دفاتر ثبت ازدواج به شکل برخط به سیستم ثبت احوال/ جلوگیری از ثبت ازدواج کودکان بدون اذن دادگاه

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر عدم ثبت ازدواج افرادی با سن کمتر از سن قانونی و بدون اذن دادگاه، گفت: ازدواج افراد با سن پایین تر از سن قانونی، تنها با اجازه نامه دادگاه امکان‌پذیر است. ……………………

مشاوره حقوقی رایگان با وکیل خوب دادگستری

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر عدم ثبت ازدواج افرادی با سن کمتر از سن قانونی و بدون اذن دادگاه، گفت: ازدواج افراد با سن پایین تر از سن قانونی، تنها با اجازه نامه دادگاه امکان‌پذیر است.

احمد تویسرکانی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص ازدواج غیررسمی کودکان، گفت: دفاتر ثبت ازدواج از لحاظ اسناد هویتی و تعیین سن به شکل برخط به سیستم ثبت احوال متصل هستند بنابراین نمی‌توانند سن غیرواقعی را در درجه اول برای ثبت ازدواج درج کنند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: از سوی دیگر دفاتر ثبت ازدواج مجاز به ثبت وقایع در سن قانونی هستند و برای غیر از این موارد،  افراد متقاضی در دادگاه باید طرح دعوا کرده و به موجب حکم دادگاه متقاضی ثبت ازدواج باشند در حقیقت دفترخانه‌ها موظف به اجرای حکم دادگاه هستند.

وی یادآور شد: در گذشته هم بعضا تخلفات برخی دفترخانه ها جهت ثبت ازدواج دختران کمتر از سن قانونی مطرح بود اما طبق بررسی بازرسان سازمان ثبت اسناد و املاک مشخص شد تمامی این افراد با داشتن سنی کمتر از سن قانونی از حکم دادگاه و پزشکی قانونی برای  ثبت ازدواج برخوردار بودند.

تویسرکانی ادامه داد: با این حال سازمان ثبت اسناد و املاک آمادگی بررسی این موضوع را در صورت وجود مدعیان دارد، زیرا ثبت ازدواج افراد با سن پایین‌تر از سن قانونی بدون اذن دادگاه اقدامی غیرقانونی است و ما آمادگی برخورد با آن‌ها را داریم.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، برخی از نمایندگان عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مانند محمدعلی پورمختار جندی پیش از ثبت ازدواج در دفاتر به شکل نادرستی خبر داده و گفتند که در این دفاتر سن واقعی دختران ثبت نمی‌شود و سن بالاتر از حد قانونی ثبت می‌شود.

صدای وکیل پاسخ دهنده به سوالات حقوقی شما و ارائه دهنده مشاوره رایگان توسط وکیل دادگستری

[/block]

به این مقاله امتیاز دهید