مرکز پاسخگویی به سوالات حقوقی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قوانین ازدواج با اتباع خارجی

وقتی سخن از ازدواج به میان می‌آید قوانین و مقررات متعددی مطرح می‌شود.

 

صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311 

  

حال اگر یک سوی این ازدواج یک فرد خارجی باشد قوانین کمی بیشتر می‌شود. طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران ازدواج با اتباع خارجی به اجازه دولت ایران بستگی دارد. در واقع قوانین ازدواج اتباع خارجی با یک فرد ایرانی به وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، تفویض اختیار شده است.

قوانین ازدواج با اتباع خارجی برای زنان ایرانی
طبق قوانین مدنی ایران یک زن مسلمان ایرانی اجازه ازدواج با یک مرد غیر مسلمان را ندارد. اگر یک زن ایرانی قصد ازدواج با یک مهاجر خارجی را داشته باشد علاوه بر اجازه ی بزرگترهای خانواده‌اش باید از دولت هم اجازه کتبی داشته باشد.

به این اجازه نامه «صدور پروانه زناشویی» می‌گویند که زنان ایرانی باید این مجوز را برای ازدواج با اتباع خارجی مسلمان کسب کنند. اجازه ازدواج یک زن ایرانی با یک مرد خارجی که مسلمان شده است توسط وزارت کشور ایران صادر می‌شود. دفتر خانه اسناد رسمی ازدواج در ایران بدون گرفتن این اجازه از زوجین در حین مراسم عقد حق ندارد این ازدواج را ثبت کند.
طبق ماده ۹۸۷ قانون مدنی، زنان ایرانی مجاز به ازدواج با اتباع خارجی هستند که این امر تبعاتی برای آنان در پی دارد:

  1. تبدیل تابعبت زنان به تابعیت دولت همسر خارجی
  2. محدود شدن حق مالکیت در اموال

بر اساس ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی، ازدواج یک زن ایرانی با یک مرد خارجی در مواردی که مانع قانونی ندارد، منوط به اجازه دولت ایران است. این ماده جنبه فقهی ندارد بنابراین اگر، زن ایرانی بدون اجازه دولت ایران به عقد مرد خارجی در بیاید اگرچه عقد درست است،اما زن از یکسری حمایت‌های قانونی بی‌بهره می‌شود.

قوانین ازدواج با اتباع خارجی برای مردان ایرانی

یک مرد ایرانی برای ازدواج با اتباع خارجی نیازی به دریافت اجازه نامه کتبی از وزارت کشور ندارد و می‌تواند با هر زن مسلمان یا غیر مسلمان خارجی ازدواج کند. در ازدواج مرد ایرانی با یک زن خارجی پس از عقد تابعیت ایرانی به همسر او داده می‌شود.

چه اسنادی برای ثبت ازدواج با اتباع خارجی نیاز است؟

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، هرگاه یک مرد ایرانی با یک زن خارجی ازدواج کند همسر او یک تبعه ایران تلقی شده و ازدواج آنان باید در دفتر مقامات ایران ثبت شود.بعد از ثبت سند ازدواج همسر مرد ایرانی شاید تابعیت و پاسپورت محل اقامت خود را حفظ کند اما او نمی تواند با گدرنامه غیر ایرانی خود به ایران سفر کند.

 

صدای وکیل مشاوره حقوقی – تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311 

 

به این مقاله امتیاز دهید