مرکز پاسخگویی به سوالات حقوقی

تلفن ثابت

02166567311 (6 خط ویژه)

قوانین محروم کردن شخص از ارث

قوانین محروم کردن ارث از شخص

طبق شرع ممکن است شرایطی مانع از تحقق ارث شود؛ مانند کسی که به عمد، شخصی را که از او ارث می‌برد، بکشد اما این با باور عمومی که درباره محرومیت از ارث وجود دارد

صدای وکیل مشاوره حقوقی + تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311 

 

 

 متفاوت است. در نظام حقوقی ایران، محرومیت از ارث فاقد اعتبار قانونی است. طبق ماده ۸۳۷ قانون مدنی، شخص به موجب وصیت نمی‌تواند ورثه خود را از ارث محروم کند و ماده ۸۴۳ نیز به متوفی فقط امکان وصیت در مورد یک‌سوم از اموال وی را داده‌است.

به محض فوت، متوفی دیگر امکان اجرای هیچ‌گونه اقدام حقوقی را ندارد و تشخیص وارث بودن یا نبودن افراد بر عهده قانون است. قوانین ارث در شاخه قواعد آمره هستند و اراده شخص تاثیری در اجرای سهم‌الارث وراث ندارد. البته هرکسی در زمان حیات خود می‌تواند درباره اموالش تصمیم بگیرد و همه یا بخشی از آن را به دیگری منتقل کند اما تقسیم ارث پس از فوت، تابع قوانین مشخصی است که محرومیت از ارث در آن جلوه قانونی ندارد.

بعضی مواقع ممکن است فرزندی که زودتر از والدین‌اش فوت کند. طبق قانون، وقتی کسی زودتر از والدین خود فوت می‌کند، ورثه‌اش از جد پدری خود ارث نمی‌برند. به زبان ساده شخص مرده از کسی ارث نمی‌برد تا آن مال به بازماندگانش منتقل شود.

 

صدای وکیل مشاوره حقوقی – تلفن : (6 خط ویژه) 02166567311 

 

به این مقاله امتیاز دهید