مرکز پاسخگویی به سوالات حقوقی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

میزان مهریه قابل وصول چقدر است؟

 مهریه عند المطالبه چیست ؟ این یک مقاله نوشته شده توسط صدای وکیل است که می توانید آن را مطالعه کنید تا با کلیت مهریه آشنا شوید. لازم به ذکر است که مهریه تا 110 سکه قابل وصول است و در صورت اعسار زوج، قانون او را مجاب به پرداخت بیش از 110 سکه نمی‌کند. همچنین برای اجرای مهریه فوری می توانید به صفحه ما در این مورد مراجعه کنید.

 باتوجه به بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای عدم حبس زندانیان این بخشنامه و این قانون در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها صورت گرفته است و با اجرایی شدن این بخشنامه 5000 زندانی از زندان آزاد شده‌اند و این مهم روند بهبودی در دستگاه قضا داشته است.

مشاوره حقوقی رایگان با وکیل خوب دادگستری

 تا 110 سکه قابل وصول است و در صورت اعسار زوج، قانون او را مجاب به پرداخت بیش از 110 سکه نمی‌کند. البته جای ذکر دارد که مهریه چندین نوع مختلف دارد و توصیه می کنیم مقاله ما درباره انواع مهریه و تفاوتهای حقوقی آن ها را مطالعه کنید.

اگر برایتان سوال به وجود آمده که مهریه 110 سکه چیست ؟ می توانید مقاله ما در این زمینه را مطالعه کنید.

در طول این سال ها کاهش مهریه یا افزایش مهریه بسیاری اتفاق افتاده است. اما در این مقاله به تعداد نهایی سکه قابل وصول مهریه می پردازیم.

 باتوجه به بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای عدم حبس زندانیان این بخشنامه و این قانون در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها صورت گرفته است و با   اجرایی شدن این بخشنامه 5000 زندانی از زندان آزاد شده‌اند و این مهم روند بهبودی در دستگاه قضا داشته است. با این حال اقدام به دور زدن قانون مهریه توسط مردان موضوعی است که وجود دارد و بانوان باید در انتخاب همسر و شرایط مهریه دقت کافی را به خرج دهند.

 طبق این قانون، مهریه زنان هرچقدر باشد مرد مکلف به پرداخت 110سکه است و باقی مهریه درصورتی قابل وصول است که زوج بتواند ثابت کند همسرش ملاعت مالی دارد و اگر مالی از زوج شناسایی نشد طبق ماده 2 نحوه اجرای محکومیت‌های مالی عمل می‌شود و اگر مرد اثبات کند که توان پرداخت ندارد، مهریه همان 110سکه خواهد بود. اگر دوست دارید در مورد موارد تعلق نگرفتن مهریه چیست ؟ مطالعه کنید، ما برای آن یک مقاله جامع آماده کرده ایم.

در پرداخت مهریه مازاد بر 110 سکه،‌ حکم جلب صادر نمی‌شود و در صورت استطاعت مالی زوج اموال وی تحت عنوان توقیف اموال برای مهریه توقیف خواهد شد و مطابق این لایحه تا 110 سکه طلا از مهریه تعیین شده ضمانت اجرایی برای اعمال ماده دو نحوه اجرای محکومیت های مالی را دارد، یعنی زوجه می‌تواند در صورت پرداخت نکردن مهریه تا این میزان با اعمال ماده 2، حکم جلب زوج را بگیرد. حق حبس زن برای گرفتن مهریه چیست؟ به این موضوع بیشتر می پردازد.

مهریه ریالی

در سال 76 تبصره‌ای به ماده مذکور الحاق شد که به موجب آن (چنانچه مهریه وجه رایج باشد) متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌‌گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد مگر این که زوجین در حین اجرای عقد به نحو دیگری تراضی کرده باشند. اگر شما مهریه خود را بخشیده اید و حال قصد مطالبه آن را دارید مقاله ما در زمینه آیا مطالبه مجدد مهریه پس از بخشش آن امکانپذیر است را مطالعه کنید.

براساس تبصره فوق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طبق آیین نامه الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی مکلف است همه ساله شاخص سال قبل را تا پایان سه ماهه اول هر سال به قوه قضاییه ابلاغ کند تا قوه قضاییه نیز شاخص مذکور را به واحدهای تابعه جهت اجرا ابلاغ کند. (واحدهای تابعه: دادگاه‌های صالحه – سازمان ثبت اسناد و املاک کشور).

هرگاه مهریه وجه رایج باشد هریک از زوجین می‌‌تواند در خواست کند تا میزان مهریه بر اساس شاخص بانک مرکزی محاسبه و پرداخت شود نحوه محاسبه مهریه وجه رایج عبارت از متوسط شاخص بها در سال قبل تقسیم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد ضربدر مهریه مندرج در عقد نامه.

محاسبه مهریه به شرح فوق در صورتی که زوجه برای وصول مهریه خود از طریق دفتر ازدواج و اداره ثبت اسناد محل اقدام نماید مرجع صالح برای محاسبه مهریه وجه رایج اداره ثبت اسناد است و چنانچه از طریق دادگاه صالحه برای وصول اقدام گردد مرجع صالح برای محاسبه مهریه وجه رایج دادگاه صلاحیت دار خواهد بود. همچنین در صورتی که شوهر فوت شده باشد قانون تدابیری برای این موضوع اندیشیده است که آن را در بخش تکلیف مهریه زوجه پس از مرگ چه می شود؟ مورد بحث قرار داده ایم.

روش های قانونی مطالبه مهریه بسیاری وجود دارد که در صورت لزوم می توانید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان متخصص ما در زمینه حقوق شما را راهنمایی کنند. به این منظور با شماره تلفن 02166567311 (6 خط ویژه) تماس بگیرید.

صدای وکیل پاسخ دهنده به سوالات حقوقی شما و ارائه دهنده مشاوره رایگان توسط وکیل دادگستری

 

مطالب مرتبط

دریافت مهریه بدون طلاق

مطالبه مهریه در طلاق غیابی

شرایط مهریه

دادخواست اعسار و تقسیط چیست؟

ممنوع الخروجی مرد (زوج) بابت مهریه

2.3/5 - (10 امتیاز)